سلام. دو هفته پیش تزریق ازن داشتم برا زانو درد در دونوبت .چند روز اول اوزون درمانی دردی احساس نمی کردم الانم زانوهام خیلی بهتره ولی گاهی زوق زوق می کنه ، دلیلش چی می توتند باشد و آیا باز هم نیاز به ازن درمانی زانو هست؟ و بعدا هم ازون در درمان زانوهام موثره یا موقتی است؟

سلام . ازن درمانی زانو هم  دارای اثرات سریع است که رادیکال های اکسیژن که از ازن آزاد می شوند با مواد التهابی واکنش می دهند و موجب کاهش درد زانو می شوند . این اثر اوزون تراپی اثر حاد آن است ولی اوزون اثرات طولانی هم دارد یعنی اکسیژن با دوز مناسب ، در کنار انرژی حاصل از  تجزیه گاز ازن در طولانی مدت سبب می تواند سبب ترمیم و باز سازی بافت های صدمه دیده شده و موجب ترمیم بافت های نرم زانو از جمله غضروف زانو ( غضروف سازی زانو  ) و همچنین ترمیم صدمات داخلی زانو مانند منیسک و رباط ها شود.

بنابر این ما در ازن درمانی زانو یک اثر حاد داریم که سریع درد زانو کم می شود که کمی این حالت بازگشت پذیر است و یک اثر مزمن داریم که اوزون در طولانی مدت موجب تغییرات درمانی و ساختاری در زانو می شود.  

حسن اصلی ازون تراپی زانو هم همین اثرات طولانی مدت آن است ، یعنی به نسبت کورتن هم عوارض ندارد ، هم در طولانی مدت اثرات ماندگار درمانی دارد و هم ما محدودیتی در تزریق ازن نداریم. 

تزریق دوبار ازن زانو کم می باشد و بهتر است بین 3 تا 5 بار آمپول اوزون در بافت تزریق شود تا اثرات مفید آن با دوز مناسب ظاهر شود.