لق شدن مهره کمر یا لغزندگی مهره کمر واژه ای است که به دلیل سر خردن یک مهره بر روی مهره دیگر اتفاق می افتد. معمولا لقی مهره آخر کمر شایع می باشد . بیمار مهمی است ونیاز به توجه زیاد دارد. درمان لغزندگی مهره در مکاتب مختلف پزشکی به صورت  متفاوت انجام می شود . لغزندگی مهره پنجم کمر از همه شایع تر می باشد .

درمان لغزندگی مهره از نظر ما بسته به میزان سر خوردگی و لقی مهره دارد ، اگر این لغندگی مهره زیر 50 درصد باشد و در عکس خم شدن به جلو و عقب حرکت دینامیک نداشته باشیم با روش های طب فیزیکی و توانبخشی فعال می توانیم آنرا کنترل کنیم .

راه های درمان لقی مهره کمر در کلنیک پیشگام شامل مانوال تراپی ( که بیماران انرا به اشتباه جا اندازی مهره کمر می نامند ، توانبخشی فعال ، پلاسما ، لیزرتراپی و تزریقات تخصصی تحت هدایت سونوگرافی می باشد . 

درمان گیاهی لقی مهره کمر صرفا جهت کاهش التهاب می باشد و درمان جراحی لقی مهره کمر جهت مواردی است که سرخوردگی مهره بیش از 50 درصد باشد و یا بی ثباتی ستون فقرات وجود داشته باشد و یا دو ماه به درمان توانبخشی پاسخ مناسب نداده باشد . 

دکتر سپهریان . متخصص طب فیزکی و توانبخشی کلنیک پیشگام 

66576991 - 66914650

سلام. معمولا درد شدید کمر که تا ۴۸ ساعت رو به بهبود نرود بسیار علامت مهمی است و باید با ام ار ای و نوار عصب بررسی شود . بنا بر آنچه گفتید و احتمالا شروع دیسک کمر باشد داروهای شما کاملا مناسب است و فقط تریپل فلکس کمک چندانی نمی کند . در مورد تست بالا اوردن پا که یک علامت مهم و اختصاصی در درمان است و بهبود زاویه آن نشانه کاهش فشار دیسک بر روی عصب می باشد . 

در درمان شما استفاده از تخت دکامپرشن که به شدت موجب کاهش فشار بر روی دیسک کمر می شود بسیار کمک کننده است . قطعا بعد از کاهش درد کمر انجام ورزش بیشتر برای شما توصیه می شود . ۱۰ توصیه درمانی که در همین سایت برای شما عنوان کردیم هم به بهبود شما بسیار کمک می کند . انتظار از درمان دیسک و کمردرد شما باید حدود ۶ تا ۸ هفته باشد .  هر چند ورزش کمر یکی از اساسی ترین درمان های کمردرد می باشد ولی خود درمانی کمردرد گاهی درمان شما را سخت و با تاخیر مواجه می کند لذا بهتر است ادامه درمان خود را تحت نظر متخصص طب فیزیکی و یا متخصص ورزش شهر خودتان ادامه دهید. 

کلنیک درمان های غیر جراحی کمردرد ومشکلات ستون فقرات : ۶۶۵۷۶۹۹۱ _ ۶۶۹۱۴۶۵۰

سلام . کمردرد و درد پهلو اگر براب مدت بیش از یک هفته طول بکشد باید بررسی شود . کمردرد با انتشار به پا و کمردرد دارای خشکی صبح گاهی نیاز به درمان دارد . کمردردی که به پا انتشار دارد هم به دلیل اینکه ممکن است تحریک سیاتیک و کمردرد باشد و امکان دیسک کمر در این موارد بالاست هم باید درمان کمردرد و درمان دیسک شود . اصولا کمردرد و دیسک کمر در سنین جوانی بسیار بهتر به درمان های غیر جراحی پاسخ می دهد . درمان های غیر جراحی خصوصا استفاده از تخت دکامپرشن و همچنین استفاده از لیزر برای شما مفید است ولی عمل جراحی باز اگر دیسکتان متوسط می باشد قدم آخر است و توصیه نمی شود در مراحل اولیه درمان کمردرد ازآن استفاده کنید . 

به یاد داشته باشید که درمان کمردرد با پاتولوژی دیسک احتمالا حدود 2 ماه طول می کشد و نیاز به ممارست و همکاری خودتان دراد . طب سوزنی ، پلاسما وان و اوزون تراپی می تواند به شما در این زمینه کمک کند . 

کلنیک تخصصی درمان های غیر جراحی پیشگام : 669146500 - 66576991

سلام. درمان دیسک کمر بدون جراحی بسیار سخت و نیازمند کارهای مختلفی است که توسط پزشکان و خود شما باید انجام شود . قطعا ازن درمانی با شواهد بالای علمی (evidance Ib) یکی از بهترین درمان ها در بین درمان های دیسک کمر می باشد ولی قطعا به تنهای موثر نیست .

لیزر درمانی هم یک مدالیتی موثر در کاهش التهاب است که می تواند بسیار کمک کننده باشد و ما هم به صورت روتین برای تمام بیمارانمون از لیزر در درمان دیسک کمر استفاده می کنیم.  بسیار شده که ابتدا که از تخت دکامپرشن و لیزر درمانی و پلاسما وان در درمان دیسک کمر استفاده کرده ایم به حدی رضایت مندی در بیماران ایجاد شده است که کلا اوزون تراپی را کنسل کرده ایم و توانسته ایم زودتر به مرحله درمان نگهدارنده شامل ورزش و آب درمانی و ..‌ برسیم. بنابراین توصیه همکار محترم به انجام لیزر درمانی دیسک قبل از انجام ازن تراپی دیسک کاملا منطقی و به نفع شماست . 

سلام. درد کمر که به پا تیر می کشد عمدتا به دلیل تحریک ریشه های عصب سیاتیک است که علت و پاتولوژی آن عمدتا در کمر می باشد . دیسک کمر ، تحریک فاست ها و مفاصل کمری ، تحریک محل اتصال کمر به لگن یا مفصل ساکرو ایلیاک و همچنین گرفتگی بعضی از عضلات لگنی مانند پریفورمیس می توانند عامل تحریک سیاتیک و دردهای تیر کشنده از کمر و لگن به پایین باشند . تشخیص به کمک معاینه و ام ار ای و نوار عصب انجام می شود و درمان ها در کلنیک تخصصی پیشگام به کمک پلاسما و ازن درمانی ، مانیپولاسیون و لیزر تراپی و طب سوزنی انجام می شود . 

کلنیک طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام : ۶۶۵۷۶۹۹۱ _ ۶۶۹۱۴۶۵۰

سلام. درد کمر با انتشار به باسن و اصولا پاها بسیار مهم است . کمردرد اگر فقط در محدود به ناحیه کمر باشد بسیار بهتر است ولی وقتی موجب درد باسن شود و خصوصا اگر درد کمر به ساق پا تیر بکشد بسیار مهم و خطرناک است و حتما باید بررسی شود . اصولا شایعترن علت درد باسن مشکلات مربوط به کمر می باشد . 

با توجه به اینکه درد باسن و کمردرد شما تازه ایجاد شده است بسیار به درمان هم خوب پاسخ می دهد . بهتر است با مراجعه به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی یک تست عصب و بعد ام ای ای دهید تا علت مشکل پیدا شود و بعد درمان های فیزیکی ستون فقرات شروع شود .  

کلنیک طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام : 66576991- 66914650

سلام. کمردرد ارتباط مستقیمی با پوکی استخوان ندارد . اصولا پوکی استخوان را بیماری خاموش یا Silent Disease  می مامیم . در کمردرد به هیچ عنوان ویتامین کمکی نمی کند. تنها شرایطی که پوکی استخوان موجب کمردرد می شود این است که این پوکی به قدری شدید شود که موجب شکستن ستون فقرات شود و در اثر شکستن مهره درد کمر ایجاد شود.

کمردری که صبح تشدید می شود یعنی التهابی در کمر وجود دارد و باید علت التهاب بررسی و درمان شود تا درمان صحیح کمردرد صورت بپذیرد . معمولا شما باید به یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مراجعه کنید تا از نظر درگیری فاست کمر و دیسک کمر و التهاب مفصل ساکرو ایلیاک و .... بررسی شوید و یک درمان درست و علمی را بر اساس مشکل کمر دریافت کنید .

کلنیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام : 66914650 - 66576991

سلام. کمردرد بر اثر ضربه می تواند به دلیل صدمه به ساختمان های مختلف کمر ایجاد شود . عضلات ، مفاصل ، دیسک کمر ، مفصل ساکروایلیک و صدمه سایر ارگان های اطراف مثل روده و کلیه و ... همه می تواند موجب کمردرد شود .  عموما وقتی ما صدمه را در عضلات کمر داشته باشیم درد به نواحی بالاتر هم منتقل می شود و موجب گرفتگی کتف و عضلات بین شانه ها هم میشود . اصولا در این کمردرد ناشی از ضربه بهتر است ابتدا از ماساژ یخ استفاده کنید ، کمی استراحت ، استفاده از دارو های ضد التهاب مانند ناپروکسن و در صورتیکه بعد از چند روز درد شما کاهش پیدا نکرد با مراجعه به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و یا جراح مغز و اعصاب یک معاینه خوب و یا ازمایشاتی مانند نوار عصب و ام ار ای شوید و بر اساس آنها درمان صحیح را دریافت کنید. 

کلنیک تخصصی درمان های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل : 66576991- 66914650

سلام و عرض ادب. درد کمر صبحگاهی و خشکی صبح گاهی کمر یعنی یک قسمت از ستون فقرات شما دچار التهاب شده است . قطعا دررفتگی کوکیکس و درد دنبالچه خود را به این شکل نشان نمی دهد. در مشکلات دنبالچه وقتی شما می نشینید خصوصا در جای سفت احساس دردی بین دو باسن دارید . 

کمردرد صبحگاهی می تواند ناشی از تحریک دیسک کمر ، سندرم فاست کمری، اسپوندیلولایزیس  و بسیاری از موارد ناشایع تر باشد مانند عفونت ستون فقرات ، رماتیسم ستون فقرات و حتی تومورها و متاستازهای ستون فقرات . در سنین شما انچه بیشتر انتظار می رود فشار روی قسمت های پشتی ستون فقرات مانند فاست ها می باشد . برای درمان استفاده از مانیپولاسیون توسط متخصص طب فیزیکی کمک می کند . مغناطیس درمانی و لیزر هم به شما کمک خواهد کرد. لطفا دمر و روی شکم نخوابید و تا می توانید به عقب خم نشوید . زمان نشستن بر روی صندلی استاندارد را مدیریت کنید . در صورتیکه کف پای شما صاف است از کفی طبی استفاده کنید. 

کمردرد سنین جوانی را درست درمان کنید و ورزش هایی که در سایت خدمتتون اموزش دادیم انجام دهید تا در سنین بالاتر دچار عوارض و دردهای مقاوم کمر نشوید . 

سلام . ورزش و از جمله پیلاتس قوانینی دارد که برای جلوگیری از صدمه به بدن باید آن ها را در نظر بگیرید. قطعا ورزش پیلاتس با توجه به حرکاتی که موجب تقویت عضلات کمربند لگنی و تنه ای می شود برای جلوگیری از کمردرد مفید است . اما ورزش هم باید به تدریج وارد بدن شود  و  هم به تدریج پیشرفت کند . هرگونه درد پایدار در هر ناحیه از بدن می تواند زنگ خطری برای آن ناحیه باشد . درمان کمردرد شما بهتر است ابتدا با کاهش شدت ورزش در پیلاتس باشد . کلیه حرکاتی که شبیه حالت دراز و نشست هستند را در تمرین خود متوقف کنید و فعلا از تردمیل استفاده نکنید . حرکات کششی کمر و کشش عضلات پشت ساق و ران را در اولویت برنامه های ورزشی خود قرار دهید و فعلا نیازی به ام آر آی ندارید.

سلام. کمردرد هایی که با خشکی صبحگاهی و به قول شما حالت دولا شدن کمر همراه هستند به معنی وجود التهاب در ناحیه کمر هست . این نوع کمردرد  حتما باید از نظر پزشکی تحت بررسی های رادیولوژیک و خصوصا ام ار ای قرار بگیرد. احتمال عفونت کمر ، دیسکوپاتی و اسپاسم های عمقی با تریگر پوینت های مقاوم وجود دارد . باید درمان کمردرد شما به صورت جدی و بعد از تشخیص دقیق به کمک تکنیک های نوین طب فیزیکی و درمان های  مدرن امروزی انجام شود و شما با انجام ورزش برای کمردرد از بهبودی ایجاد شده محافظت کنید. 

امکان درمان کمردرد شما قطعا وجود دارد و معمولا با علائمی که توصیف می کنید بین دو تا 4 هفته زمان می خواهد.

سلام و عرض ادب. کمردرد به صورت های مختلف می تواند بروز کند. اینکه روی ستون فقرات کمر درد ندارید و از آن طرف درد پهلو درید به این معنی نیست که مشکل در کمر شما نیست. اکثر کمردرد ها در دوران پریود و قاعدگی تشدید می شود ، حتی کمردرد به دلیل اسپاسم عضله.  

کمردرد ی که علائم انتشاری دارد مانند کمردرد شما که به ران تیر می کشد نشان دنده فشار روی عصب می باشد و باید از نظر دیسکوپاتی کمری ارزیابی با ام ار ای و تست عصب و عضله  شوید.  درمان کمردرد شما معمولا حدود دو هفته به طول می انجامد و مهمترین علامتی که باید برطرف شود علائم انتشاری به پاهای شما می باشد.

سلام و عرض ادب . همانگونه که عنوان کردیم علل درد کمر بسیار متنوع و چند عاملی هستند. اینکه کمردرد شما به نواحی باسن و پشت پا انتشار درد این یافته خوبی است . بسیاری از کمردرها وقتی ایجاد می شود ثانویه به این کمردرد  یک سری اسپاسم های محافظتی به نام گاردینگ اسپاسم اضافه می شود و موجب ایجاد نقاطی به نام نقاط ماشه ای می شود که این تریگر پوینت ها  کانون دردهایی ما ماهیت روشن و خاموش می شوند و موجب دردهای پراکنده مبهم و گاهی تیز کمر می شوند. درمان کمردرد مقوله پیچیده ایست و نیاز به بررسی و درمان همه جانبه و با صبر و حوصله و مداخله بیمار دارد. انجام نوار عصب و عضله در صورتیکه درد ارجاعی یا گزگز و مور مور دارید دارید در تشخیص و نه درمان شما کمک کننده است.

سلام . کمردرد بیشترین از این که خود مشکل باشد یک علامت است و نشان از این دارد که اتفاقی در ناحیه کمر ایجاد شده است. ما در کمردرد واژه ای داریم به نام علائم  پرچم قرمز و در صورتیکه این علت یا علائم کمردرد باشد هم نیاز به پیگیری و هم درمان دارد .

یکی از موارد پرچم قرمز کمردرد ، ضربه به کمر می باشد . بنابراین شما حتما باید عکس کمر ( رادیولوژی کمر ) تهیه کنید. در درمان خانگی کمردرد هم می توانید استراحت ، 72 ساعت ماساژ یخ  و ورزش های کمر را انجام دهید . در صورتیکه در عکس ساده شما علائم سرخوردگی مهره کمر یا اسپوندیلولیزیس وجود داشت و یا کمردرد شما بیشتر از یک هفته طول بکشد درمان کمردرد را به یک پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بسپارید.

سلام . تشک طبی مناسب برای کمردرد تشکی است که بتواند قوس کمر شما را حمایت کند و گودی کمر را کم کند که البته این یک عاملی است که خود موجب کاهش کمردرد می شود . از طرف دیگر تشک طبی  شما نباید انقدر نرم باشد که موجب ایجاد گودی کمر شود . بسیاری از تخت ها خصوصا در هتل ها آنقدر از تشک های نرم استفاده می کنند که کمر قوس بر می دارد و این خود عامل خشکی و کمردرد صبحگاهی می شود. تشک طبی نرم ریباند عموما بیشتر این خاصیت را دارد و برای دیسک کمر و کمردرد مناسب تر است. 

سلام. کمردرد ناشی از ضربه همانطور که متوجه شده اید لزوما درد آنی ماندگار ممکن است ایجاد نکند. اما ضربه خوردن به کمر ، افتادن بر روی کمر ممکن است موجب کمردردهایی شود که در طولانی مدت خود را نشان دهد .

صدمه و ضربه به کمر،کمر را مستعد آسیب و صدماتی می کند که ما در کارهای روزمره با آن مواجه هستیم . مثلا ورزش های اشباهی مانند دراز و نشست ، حلقه زدن و یا حتی نشستن به مدت طولانی شما را راحت تر مستعد به کمردرد و صدمه به کمر می کند. البته کمردرد ناشی از ضربه خصوصا از این نظر که می تواند موجب شکستگی پدیکول ها شود و لیسزیس ایجاد کند حتما باید تحت مطالعات رادیولوژیک قرار بگیرد. متخصص طب فیزکی و توانبخشی و یاجراح مغز و اعصاب باید شما را از نظر احتمال جابجایی های لگن و علایم نقص نورولوژیک مورد معاینه قرار دهد.  البته تصور اینکه چون کمردرد دارید در آینده در شما شکستگی ایجاد می شود اشتباه است.

سلام. درد هنگام نشستن و کمردرد در سن شما اغلب خوش خیم است اما کمی هم کمردرد با ماهیتی که عنوان می کنیدنامعمول است. گودی زیاد کمر و سر خوردگی مهره و اسپوندیلو لیسزیس و سندرم فاست کمر و ضعف عضلات کمری از جمله علت دردکمر با نشتن طولانی می باشد. در صورتیکه ورزش های پرشی یا ضربه ای دارید حتما انرا حذف کنید. ورزش های کمر را که در قسمت آموزش ورزش به بیماران صفحه اول سایت گذاشتیم انجام دهید . در صورتیکه کمردرد شما کم نشد باید مطالعات تصویر برداری کمر و... برایتان انجام شود. 

سلام. یکی از شیوه های نوین درمان کمردرد استفاده از ازون درمانی است . اما اوزون درمانی به عنوان تنها درمان نباید استفاده شود. ما اوزون درمانی را به همراه درمان های توانبخشی مانند ورزش درمانی و طب سوزنی و لیزرهای نسل جدید انجام می دهیم تا موثر واقع شود. قطعا کمبود کلسیم نمی تواند درد شدید برای شما ایجاد کند و علت کمردرد شما کمبود کلسیم نیست. کورتن را به صورت عضلانی استفاده کنید ولی اوزون درمانی به طور قطع موثرتر می باشد.

 

با سلام خدمت جناب اعظمی عزیز . خدا را شکر می کنم  که توانستم دردهای سیاتیک مادرتان را کم کنم و ایشان قادر به انجام کارهای روزمره خود شدند. همانطور که می دانید ترکیبی از درمان که به مادرتان ارایه شد یعنی مجموعه طب سوزنی ، لیزردرمانی ، ازن درمانی و مانیپولاسیون ستون فقرات همگی مجموعه ایست که به صورت ترکیبی قوی ترین درمان سیاتیک و درد پا می باشد. اما همانگونه که بارها در طی جلسات تراپی هم خدمتشان عنوان کردم انجام مستمر ورزش های سیاتیک و دیسک کمر که به ایشان آموزش دادم و همچنین رعایت صحیح قوانین نشستن و ایستادن موجب ماندگاری درمان و بهبودی ایشان خواهد بود. 

سلام. همانگونه که در قسمت داغی کف پا سایت نوشتم ، شایع ترین علت درگیری و داغی کف پا مشکلات مربوط به عصب می باشد که عمدتا هم به دلیل مشکلات کمر ایجاد مس شود حتی وقتی شما مشکلی در کمر مثل کمردرد احساس نمی کنید. بیشتر مردم داغ شدن پاها در شب یا داغی پا در راه رفتن را به چربی بالا ، کم خونی و قند خون بالا مرتبط می کنند . در شرایطی که فقط قند بالا ممکن است علت نادری برای داغی کف پا باشد. توصیه می به شما انجام ورزش های کمر ، استراحت درازکش چند روزه ، استفاده از داروهای مولتی ویتامین و در صورت عدم پاسخ دهی مراجعه به کیلنیک طب فیزیکی و توانبخشی جهت انجام تست نوار عصب و عضله و شروع درمان های تخصصی داغی کف پا می باشد.

عرض سلام و ادب . در صورتیکه مشکل و کمردرد و درد لگن شما به دلیل صدمه بافت نرم باشد فیزیوتراپی توسط شخصی که وارد باشد و خصوصا حرکات دستی متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی کمک کننده است. ممکن است زیر سونوگرافی نیاز به تزریق مفصلی داشته باشید. و در صورتیکه اینصورت مشکل بافت استخوانی باشد باید به کمک تکنیک های جراحی اصلاح شود.

سلام. برادر بزرگوار هر چند ممکن است شما احساس درد زیادی در ناحیه کمر  نداشته باشبد. به احتمال بسیار زیاد مشکل در ناحیه کمر شما می باشد. ممکن است در اثر طولانی نشستن با روابط زناشویی کمردرد شما تشدید شود اما لزوما درد به این مسایل بستگی ندارد  . آزمایشات شما تست عصب و MRI می باشد . تست عصب در کیلنیک ما قابل انجام است. 

66576991

سلام . به صورت علمی بسیاری از کتابها با این واقعیت که رابطه ای بین اندازه شکم و درد کمر وجود دارند مخالفند . اما در تجربه بنده و تعدادی از سایت های علمی این واقعیت هست یعنی شکم بزرگ کمر را به جلو می کشد و موجب فشار روی مهره ها و دیسک ها می شود واگر مشکلی در انها وجود داشته باشد موجب تشدید کمر درد می شود.

مهمترین کار تشخیص علت قوس زیاد کمر می باشد.برطرف کردن علت اصلی  لوردوز یا گودی کمر بیشتر کمک می کند تا آن را برطرف کنیم.  ولی  علت گودی کمر هر چه که  باشد تقویت عضلات کمر و شکم و عضلات کمربند لگنی و باسن  میتواند  کاملا گودی  را کاهش دهداز طرفی هم جالب است بدانید که شایعترین علت افزایش لوردوز کمری  ضعیف بودن عضلات شکم و ستون مهره ها  و کاهش قدرت انعطاف پذیری و فلکسبیلیتی  عضلات و تاندون های احاطه کننده  لگن می باشد.

 

این ضعف عضلات شکم و لگن و کمر و باسن و کاهش انعطاف پذیری لگنی  در افرادی که دارای  شغل نشسته هستند  و فعالیت فیزیکی  منظمی ندارند بیشتر به وجود میاید . با افزایش سن هم مشکلات ذکر شده از جمله ضعف عضلات  بیشتر می شود و گودی کمر تشدید می شود  پس مهمترین اقدام در درمان گودی کمر افزایش قدرت عضلات  راست و مورب شکم و  فیله کمری و افزایش انعطاف ورزش های کششی  بافت نرم اطراف لگن  می باشد.

فراموش نکنید که ضعف عضلات که به ظاهر خود را به صورت گودی کمر و افزایش قوس کمر نشان می دهد یک نشانه اولیه برای شروع بیماری های جدی تر کمر مانند دیسک کمر و کمر درد های جدی  می باشد.

 

پیشگیری از  گودی بیش از حد کمر

تاکید می کنم مهمترین اقدام انجام ورزش های تقویتی کمر و باسن می باشد.

- هنگام  نشستن روی صندلی  حتما  کف پای خود را  را صاف بر روی زمین قرار دهید و  صندلی خود را به گونه ای  تنظیم کنید که  در صورت لزوم  از یک بالش کوچک  برای پر کردن فضای خالی پشت کمرتان و گود کمر  استفاده کنید..

- هنگامی  که می خواهید به  مدت طولانی بایستید (مثلا موقع  ظرفشستن  یا اتو کردن لباس )، یک پا را بر روی زمین و پای دیگر خودتان  را روی یک پله یا حتی یک اجر  و یا هر چیز مشابه ان بگذارید..

- بهترین حالت  خوابیدن به پشت در حالتی  می باشد  که بالشتی زیر زانوها قرار در صدارد و خوابیدن روی شکم ممنوع است و اگرعادت  دارید بر روی شکم بخوابید لزوما  بالشی زیر شکم خود بگذارید..

- مطمئن باشید پوشیدن کفش های پاشنه بلند  موجب افزایش گودی کمر شما  خواهد بود

چه برای کسی که کمردرد دارد وچه  فرد سالم , بهترین حالت خوابیدن بر روی تخت خواب با تشک مناسب می باشد. تشک مناسب باید قوام نه خیلی سفت و نه خیلی نرم. تقریبا ضخامت  تشک باید حدودcm 7 باشد و هنگامی که با دست روی ان فشار می اوریم به گونه ای باشد که نه مختصرا به داخل تشک فشرده شود. عمده تشک هایی که برا یبیماران درد ایجاد می کنند تشک هایی هسند که قوام بسیار نرمی دارند و با وجود اینکه فرد درابتدا در انها احساس راحتی و آرامش دارد به دلیل قوس برعکسی که به ستون فقرات وارد می کند موجب افزایش درد خصوصا در بیماران با دیسک کمر می شود.

هر چند تخت به دلایل متعدد از جمله نحوه بلند شدن فرد که از تخت ارگونومیک تر می باشد از خوابیدن روی تشک و از روی زمین بهتر می باشد ولی با این حال برای بیمارانی که به هر دلیلی نمی خواهند از تخت استفاده کنند توصیه می شود از تشک پشمی- پنبه ای سنتی استفاده کنند. فراموش نشود که بیمارانی که بعد از بلند شدن از خواب درد دارند حتما جهت تشخیص علت کمر درد خود باید به پزشک متخصص مراجعه کنند و لذا صرفا ان را به محل خوابیدن مرتبط نکنند.

 

 

بیماری فیبرومیالژی یک نوع سندرم افزایش حساسیت نسبت به درد می باشد که می تواند خود را به صورت کمردرد یا گردن درد و اصولا درد نشان دهد. در فیبرومیالژی خصوصا در سیستم عصبی مرکزی تجزیه و تحلیل درد به هم می خورد و به نوعی بیمار تمام ازار های کوچک محیطی را بیشتر می فهمد. اگر چه ذاتا بیماری خطرناک و پیشرونده نمی باشد اما چون دایما بیماران درد دارند و به روش های متداول درمان درد از جمله داروهای مسکن معمول پاسخ مناسبی نمی دهند ویزیت دکترهای مختلف را تجربه می کنند. اول از همه اینکه شما باید بدانید بیماری شما خطرناک نیست با اموزش ورزش های مناسب ,  تجویز داروهای غیر مسکن مخصوص بیماری ,  استفاده از تکنیک های درمان دستی جهت باز کردن ستون فقرات و گرفتگی های عضلانی ,  استفاده از تکنیک های طب سوزنی  می توان به شما کمک کرد تا ظرف کمتر از 6 ماه به طور قابل ملاحظه ای از درد و الامتان کاسته شود.

 

با سلام . سوالی که من روزانه از بیماران می شنوم همین خصوصیت کفی طبی و کفش طبی می باشد . لذا سعی می کنم کامل جواب دهم.

اول از همه مهم است که بدانیم انچه در مغازه های فروش کفش یا داروخانه ها تحت عنوان کفش طبی زنانه عرضه می گردد برای افرادی است که مشکلی در پا و زانو و لگن خود ندترند و صرفا می خواهند از کفش استاندارد استفاده کنند ولی کسی که مشکل صافی کف پا یا زانو پرانتزی یا ضربدری یا اصولا مشکلی در پا دارد باید کفش تخصصی خود را با مشورت یک متخصص طب فیزیکی و بر اساس معاینه بسازند یا بخرند

چند نکته که هر کس برای خرید کفش باید به ان توجه کند:

1) كفش را  بعد ازظهر يا شب بخريد زيرا در اين زمان تورم  پاها به حداكثر اندازه خود مي‌رسد

2) در بعضی افراد ممكن است اندازه دو پا با هم هر چند کم  متفاوت باشد كفشي را انتخاب كنيد كه براي پاي بزرگتر مناسب باشد.

3) در مغازه وقبل از خريد كفش چند  با آن  حتی به اندازه چند قدم شده راه برويد و آنرا در هر دوحالت نشسته و ايستاده  امتحان كنيد.

4) بهترین کفش ها از نظر تهویه  كفشهاي چرمي  هستند و در واقع به نوعی چرم بافتی نرم و قابل انعطاف است که بهترین وضعیت را برای بدن لیجاد می کند.

 5)  قسمت بيرون  کف کفش بايد سفت باشد و قسمت داخل آن که با پاتماس با پا تماس دارد  بايد نرم باشد.

6) پاشنه كفش بايد نرم و قابل انعطاف باسد بعضی از  كفشهاي جديد داراي مواردی مانند بالشتک هوا یا کپسول هوا  مي‌باشند كه پاشنه را نرمتر مي‌کند.

7) از كفشهاي پاشنه بلند مناسب نیستند  چون هم موجب  فشار به انگشتان جلوي پا می اورند و هم  خطر زمين خوردن را به دلیل کاهش سطح ثبات بالا می اورند و هم با تغییر مرکز ثقل موجب  فشار به کمر و عقب زدن باسن و لذا کمر درد می شوند.

8) كفش نبايد  سنگین باشد. اگر كفشهاي معمولي مناسب نیستند   كفشهاي ورزشي اگزینه مناسبی می باشند.

9) كفش هاي بنددار بهتر از كفشهاي بدون بند هستند چون  مي‌توان فشار وارد شده از كفش روي پا را بسته به پای فرد  تنظيم کرد.

10) بهتر است زبانة كفش دوخته نشده و ازاد باشد زيرا هم پوشيدن كفش راحتر مي‌شود  هم تنظيم فشار كفش  با ان راحتر می باشد.

   11) اندازه کفش به گونه ای باشد  كه بين بلندترين انگشت (معمولا شست )و نوك كفش حدود يك سانتيمتر فاصله داشته  باشد و هنگام راه رفتن پاشنه حدود 5 ميليمتر در عقب كفش بتواند حرکت کند.