سلام آقای دکتر ..من زنی ۳۶ ساله هستم سال قبل شب از خواب بیدار شدم و احساس کردم پاهام بی حس شدند حسی شبیه به خواب رفتگی بود اما برای من ناشناخته و جدید بود به دکتر مراجعه کردم گفتند احتمالا ویروس باعث شده و مشکلی نیست امسال تقریبا یک ماه پیش سرمای سختی خوردم و سرفه های شدید داشتم البته تب نداشتم تا سه شب قبل وقت خواب کل بدنم احساس عجیبی فرا گرفت کل بدنم خواب رفته بود دست ها پاها و صورت و زبانم سریع به بیمارستان رفتم نوار قلب و فشار خونم عادی بود اما از آن روز مدام این حمله ها را دارم و امشب ساق پاهایم شدیدا داغ شده اند و احساس می کنم روی دست و پاهایم کنترل ندارم البته می توانم تکان بدهم اما انگار مثل گذشته حرکاتم نرم و راحت نیست. لطفا منو راهنمایی کنید با تشکر فراوان

سلام . شایعترین علت داغ شدن ساق پا و خواب رفتگی اندام ها درگیری عصب می باشد. اگر درگیری عصب به دلیل بیماری های کلی باشد مانند نوروپاتی معمولا علایم گسترده می باشد . بیماری گیلن باره که یک نوع نوروپاتی می باشد اغلب به صورت فلج صعودی پیشرونده در دست ها و پاها خود را نشان می دهد . یعنی ابتدا پاها ضعیف می شود بعد به تدریج بالا می اید و لگن و بعد کمر را درگیر می کند و سپس دست ها را می گیرد . یکی از مهمترین تشخیص ها در شما رد بیماری گیلن باره و بیماری های مشابه آن می باشد که به کمک تست عصب و عضله انجام می شود. 

سایر بیماری های دیگری که می تواند موجب درگیری عصب شود و بیشتر با توجه به شرح حالتان محتمل است درگیری عصب به دالیل تحریک عصب سیاتیک و یا سندرم فاست کمری و دیسک کمر می باشد . در این موارد هم باید با کمک تست عصب  و عضله درگیری عصب پیدا شود و درمان به کمک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی انجام شود.