سلام. خسته نباشید. ببخشید میخواستم بپرسم تزریق اپیدورال برای تنگی نخاع خفیف برای درمان است یا فقط تسکین درد ؟ مادر بنده 70ساله و تازه دچار تنگی کانال خفیف شده اند.

سلام و عرض ادب. تزریق اپیدورال شمال تزریق یک ماده ضد التهاب به همراه بی حسی و در بسیاری از موارد گاز اوزون می باشد که موجب می شود که هم التهاب کانال نخاعی و دیسک سرکوب شود و هم کمی ریشه های عصب فضای آزاد تری پیدا کنند . قطعا این اثر یک اثر سریع و بسیار کمک کننده تزریق اپیدورال خواهد بود ولی به تنهایی یک درمان کامل و جامع و دائمی نخواهد بود‌. نظر متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی علاوه بر تزریق اپیدورال کانال نخاع استفاده همزمان از درمان هایی مانند مانیپولاسیون ، ورزش های تقویت عضلات کمربند لگنی و کمری ، لیزر درمانی با عمق نفوذ بالا و دکامپرشن تراپی به عنوان یک تکنیک مکانیکال درمان دیسک می باشد و درمان تنگی کانال نخاع که موجب رضایت بیماران می شود به این شکل است. هدف از درمان در طب فیزیکی به گونه ایست به بیماران به حدی از بهبودی برسند که با ورزش و انجام رعایت خوب باشند و نه اینکه به صورت دایم و بدون هیچ تلاشی توسط خودشان درد پا و کمر و .... کاهش یابد. 

تزریق اپیدورال حتما باید زیر گاید فلوروسکوپ و یا سونوگرافی انجام شود و ترریق اپی دورال کمری بدون استفاده از این دستگاه ها خطای زیاد و لذا عدم جواب دهی بالا را به همراه خواهد داشت . 

دکتر محد حسین سپهریان 

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی 

کلنیک پیشگام : ۶۶۵۷۶۹۹۱ _    ۶۶۹۱۴۶۵۰