هدف از انجام تست نوار عصب

 

هدف از انجام تست نوار عصب عضله چیست؟

هدف از انجام تست نوار عصب و عضله

عبارتست از بررسی نحوه فعالیت عصب و عضله در کنار هم. از جمله علائم رایج بیماران اسکلتی عضلانی عبارتست از:

-          وجود درد در قسمتهای مختلف بدن

-          احساس ضعف و خستگی

-          احساس گزگز و مورمور شدن در نقاط مختلف بدن

-          احساس بی حسی در اندام مختلف بدن

-          کمردرد با علایم انتشاری و وجود فشار دیسک یا ارتروز روی کمر

-          گردن درد با علایم تنتشاری و وجود فشار دیسک یا ارتروز روی گردن 

مرکز تخصصی نوار عصب و عضله تهران (پیشگام ) : ۶۶۵۷۶۹۹۱ _ ۶۶۹۱۴۶۵۰ _ ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱ 

شایان ذکر است که در برخی بیماریهای نامربوط با عصب و عضله نیز ممکن است این علائم مشاهده شود. تشخیص ارتباط این علائم با مشکلات اسکلتی عضلانی بیمار بر عهده پزشک متخصص می باشد. پزشک با گرفتن شرح حال از بیمار، انجام معاینه و بررسی آزمونهای انجام شده می تواند این ارتباط را دریابد. از جمله این آزمونها گرفتنن نوار عصب و عضله یا همان نوار emg  و ncv از بیمار است.

مسیر اعصاب محیطی در برگیرنده هسته سلولهای عصبی حرکتی قرار گرفته در نخاع و حسی قرار گرفته در گانگلیون ریشه خلفی، ریشه های عصبی، شبکه عصبی و ... می باشد.

در بررسی عصب و عضله آنچه مورد ارزیابی قرار می گیرد رفتار ناخوداگاه پتانسیلهای کاری عصب و عضله است که به صورت مکمل در کنار معاینه و شرح حال گرفته شده از بیمار مورد استفاده قرار می گیرد.

 برخی کاربردهای تست نوار عصب و عضله که در جهت معاینه دقیقتر به کار می آید عبارتند از:

1-      بررسی عملکرد درست یا نادرست اعصاب محیطی حسی و حرکتی عضلات

2-      تعیین محل آسیب وارد شده

3-      تعیین نوع اختلال ایجاد شده

4-      تخمین زمان ورود آسیب

5-      بررسی بهبود یا بدتر شدن اندام آسیب دیده

6-      تعیین نوع درمان توسط پزشک

7-      در تزریق موضعی نیز می توان از تست نوار عصب عضله استفاده کرد

8-      استفاده از نوار عصب در بیماریهای رادیکولوپاتی و اسیب عصب در اثر دیسکیا ارتروز

9-      استفاده از تست نوار عصب و عضله در تشخیص سندرم تونل کارپ یا CTS

10-  بعضی بیماران دارای چندین دیسک کمر یا چند دیسک گردن می باشند و  در بسیاری از موارد به کمک ازمایش نوار عصب و عضله می توان فهمید کدام دیسک به عصب فشار وارد می کند.

11_ در بیمار با شک به دیسک کمر و دیسک گردن با انجام نوار عصب و عضله می توان از وجود ضایعات اکسونال یا عدم وجود ان اگاه شد . وجود ضایعات فعال به نفع درمان جراحی است و عدم وجود ضایعه فعال امکان درمان غیر جراحی دیسک را برای پزشک محیا نی کند. ما در کلنیک طب فیزیکی و وتوانبخشی روی این پدیده بسیار تمرکز می کنیم تا مسیر دقبق تری را برای بیماران محترم پیش پا بگذاریم . 

مرکز نوار عصب و عضله تهران ، کلنیک پیشگام همه روزه اماده انجام نوار عصب دست و نوار عصب و عضله پا برای بیماران می باشد.

اقدامات پیش نیاز جهت انجام تست نوار عصب عضله

محل انجام تست نوار عصب و عضله بایستی پاکیزه باشد. لباس بیمار برای قسمت مورد نظر گشاد باشد تا عضو مورد نظر را بتوان در حین گرفتن نوار عصب و عضله تا منطقه مورد نیاز، بدون پوشش نمود.

پیش از انجام تست نوار عصب و عضله این اطلاعات را در اختیار پزشک قرار دهید:

1-      چنانچه به بیماریهای عفونی خاص نظیر هپاتیت و ایدز مبتلا هستید

2-      آیا در حال استفاده از داروهایی مانند آسپرین یا وارفارین هستید که باعث اختلال انعقادی می شوند.

3-      آیا مبتلا به بیماریهای اختلال سیستم انعقاد خونی نظیر هموفیلی هستید؟

4-      آیا در نقاطی از بدن خونریزی غیر عادی دارید؟

5-      چنانچه از داروی خاصی استفاده می کنید آنرا با پزشک خود درمیان بگذارید؟

6-      آیا قلب شما با باطری کار می کند؟

قابل ذکر است انجام تست نوار عصب و عضله در مورد زنان حامله یا نوزادان هیچگونه ممنوعیتی نداشته و تست نوار عصب و عضله تمامی افراد قابل انجام است.

تست عصب در کلنیک پیشگام روزانه انجام می شود و جواب نوار عصب و عضله بلافاصله بعد انجام تست به بیماران داده می شود. نوار عصب و عضله در کلنیک پیشگام دارای قرارداد با بیمه های تامین اجتماعی و خدمات درمانی و بانک ملت و کشاورزی می باشد. 

تفسیر نتایج نوار عصب و عضله به عهده پزشک معالج می باشد اما شما تا رسیدن به پزشک معالج می توانید تا حدودی در مورد مشکل خود از متخصص طب فیزکی انجام دهنده تست خود اگاهی یابید. 

نوار عصب پا چه چیزی را مشخص می کند 

نوار عصب پا نشان می دهد که ایا در کمر یا لگن شما عصبی توسط آرتروز و یا دیسک کمر مورد آسیب قرار گرفته است . علت بی حسی ، گزگز و مورمور پا شما تنها با نوار عصب و عضله مشخص می شود . اگر بیماری خود عصب مانند نوروپاتی و یا بیماری عضله مانند میوپاتی داشته باشید با نوار عصب و عضله مشخص می شود . همچنین با احتمال بالا نوار عصب نشان می دهد کدام دیسک شما مسول ایجاد درد در کمر و پاهای شمت.

تفسیر تست نوار عصب و عضله

تفسیر نتایج نوار عصب و عضله عموما پیچیده و به عهده پزشک معالج می باشد . اما اگر این تست نرمال نباشد و پزشک انجام دهنده نوار عصب و عضله در قسمت impression  آن نتایجی را نوشته باشد به معنی فشار و یا صدمه به عصب در یک ناحیه است که اغلب با شدت خفیف ، متوسط و شدید نشان داده می شود. همانطور که عنوان شد تفسیر نتایج نوار عصب و عضله باید توسط پزشک متخصص ارجاع دهنده صورت بگیرد ولی تا حدودی بیماران هم می توانند با توجه به جواب نهایی در قسمت نتایج تخمین کلی از جواب نوار عصب و عضله داشته باشند.

                                        

 

نوار عصب و عضله برای تشخیص ام اس استفاده می شود

نوار عصب و عضله برای ام اس استفاده می شود ولی با تست عصب و عضله نمی توان ام اس را شناخت بلکه با کمک نوار عصب هم سایر علل بی حسی و خواب رفتگی ستون فقرات شناسایی می شود هم در خود بیماری ام اس به دلیل ضعف عضلات صدمات ثانویه به اعصاب و عضلات درگیر داریم که در نوار عصب شناسایی می شوند.

                                       

سه سوال شایع در مورد نوارعصب :

آیا موار عصب و عضله درد دارد؟ اگر نوار عصب و عضله توسط متخصص حاذق و با سوزن های با کیفیت انجام شود ، درد خاصی ندارد.

نوار عصب دست یا نوار عصب پا چقدر طول می کشد؟ هر چند نوار عصب دست و نوار عصب پا که توسط متخصص انجام می شود، معمولا سریع انجام می شود ولی گاهی ممکن است پیدا کردن تشخیص با نوار عصب و عضله  دست حتی تا یک ساعت هم طول بکشد. قابل ذکر است که نوار عصب دست تنها راه تشخیص سندرم تونل کارپ می باشد. 

عوارض نوار عصب و عضله چیست؟ مهمترین مزیت نوار عصب این است که عارضه ندارد و در کلیه بیماران مانند بیماران قلبی ، خانم های باردار و نوزادان و افراد دارای فلز در بدن (بر خلاف ام ار ای) قابل انجام است.

بهترین کیلنیک نوار عصب و عضله در تهران

هزینه نوار عصب و عضله  در سال 98 در کلنیک تخصصی پیشگام با دفترچه بیمه طرف قرارداد 180 هزار تومان می باشد . مرکز تخصصی پیشگام با بیمه تامین اجتماعی ، سلامت شامل کارکنان دولت و ایرانیان و ... و همچنین بانک ملت و بانک کشاورزی طرف قرار داد می باشد .

نوار عصب و عضله و عصب شناسی به صورت روزانه و بدون وقت  قبلی ، در کلنیک پیشگام انجام می شود و جواب درهمان روز بیماران تقدیم می شود . 

تلفن مرکز نوار عصب و عضله ستارخان در غرب تهران: 66576991 - 66914650