درد ستون فقرات گردن، توراسیک و گردن: علت، علائم و درمان

درد ستون فقرات در ناحیه کمر ( پایین کمر (درد پایین کمر)) و ناحیه گردنی ( گردن ( گردن درد)) بسیار شایع است و اغلب منجر به استراحت چند روزه و دوری از کار و فعالیت می‌شود. کشیدگی و گرفتگی عضلات کمر یکی از رایج‌ترین عوامل درد پایین کمر است. ستون فقرات نزدیک به قفسه سینه نیز ممکن است محل درد ستون فقرات باشد، اما از آنجایی که این قسمت سخت‌تر است، نواحی ستون فقرات قفسه سینه‌ای بسیار کمتر از ستون فقرات کمر و گردن، دچار آسیب می‌شود.

درد ستون فقرات می‌تواند ناشی از عوامل شدیدی باشد که به درمان‌های جراحی نیاز داشته باشد. این مشکل باعث درد ستون فقرات می‌شود که به بازوها، پاها یا اطراف قفسه سینه از کمر تا قسمت پیشین سینه کشیده می‌شود.

درد قفسه سینه عمدتاً توسط فیزیوتراپی و روش‌های خود مراقبتی ساده، مانند استراحت و داروهای مسکن بدون نسخه،کنترل می‌شود.

تشخیص و درمان فوری درد ستون فقرات می‌تواند علائم را کنترل و خطر عوارضی مانند معلولیت را کاهش دهد. اگر درد شما شدید، مداوم یا منجر به نگرانی شما است، فوراً به پزشک مراجعه کنید. در برخی موارد، عوامل زمینه‌ای درد ستون فقرات ممکن است بسیار خطرناک باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی فیزیوتراپی ستون فقرات و یا برای رزرو نوبت در کلینیک طب فیزیکی توانبخشی پیشگام،  دکتر محمدحسین سپهریان با شماره تلفن های 02166576991 - 02166914650 تماس حاصل فرمایید.

انواع درد ستون فقرات

انواع درد ستون فقرات براساس چهار بخش مختلف از ستون فقرات انسان دسته‌بندی می‌شود:

 • ستون فقرات گردنی: این بخش، هفت مهره فوقانی ستون فقرات است. این ناحیه وزن سر را کنترل می‌کند و جایی است که گردن درد رخ می‌دهد.
 • ستون فقرات قفسه سینه: بخش فوقانی قسمت میانی کمر است که نواحی قفسه سینه‌ای نامیده می‌شود، زیرا به قفسه سینه متصل شده است. این بخش از 12 مهره تشکیل شده و ناحیه‌ای است که کمردرد بالا و میان کمر رخ می‌دهد.
 • ستون فقرات کمر: کمردرد یا درد پایین کمر در این بخش از کمر رخ می‌دهد. این بخش از پنج مهره تشکیل شده و ناحیه‌ای است که بیشترین بخش و وزن بدن را تحمل می‌کند.  به همین دلیل است که شایع‌ترین نوع کمردرد، درد پایین کمر است.
 • دنبالچه: این بخش، کوچکترین استخوان در ستون فقرات است. این استخوانی کوچک و مثلثی شکل است که در انتهای ستون فقرات قرار دارد و درد دنبالچه که کوکسیدینی نامیده می‌شود، در این ناحیه است.

 

عوامل درد ستون فقرات

عوامل انواع مختلف درد ستون فقرات، می‌تواند بر اساس وضعیت عمومی بدن و سبک زندگی شخص متفاوت باشد. شایع‌ترین عوامل شامل موارد زیر است:

بلند کردن اجسام سنگین

بلند کردن هر جسم سنگین برای کمر مناسب نیست. اگر انحنای بدن را به سمت عقب بدهید یا خم شوید و به سمت جلو قوز کنید تا جسم سنگینی را بردارید، این مشکل رخ می‌دهد. تمامی این  عوامل ناسالم، می‌تواند منجر به کشیدگی عضله در ناحیه فوقانی کمر یا پایین کمر شود، حتی ممکن است درد لگن نیز ایجاد کند.

همچنین برای کارهایی که در بالاتر از سر شخص انجام می‌شود، مانند کارهای ساختمانی یا بخش‌های شبیه به آن، ممکن است این درد ایجاد شود. بلند کردن دست بطور مداوم و برای مدت زمان طولانی ممکن است منجر به درد در قسمت میانی و بالای کمر شود.

در افرادی که کار آنها نیاز به این نوع حرکت دارد، باید با حالت ستون فقرات صاف و وضعیت مناسب بدن اینکار را انجام دهند.

ضربه مستقیم

فقط فکر کردن به موضوع افتادن به پشت روی کمر و گردن، لرزه به ستون فقرات انسان می‌اندازد (با ایهام بیان شده ). این موضوع ترسناک است و دلیل خوبی برای این موضوع وجود دارد. اگر ضربه مستقیم یا شکستگی به کمر وارد شود، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید هر آسیب بالقوه را هرچه سریعتر کنترل کنید.

نشستن، ایستادن یا رانندگی برای مدت زمان طولانی

انجام هر فعالیتی برای مدت زمان طولانی بدون انجام حرکات کششی یا استراحت، اثرات زیان‌آوری بر ستون فقرات کمر وارد می‌کند. اگر شغل شما نیاز دارد که هر کدام از این سه نوع فعالیت‌ که نشستن، ایستادن و رانندگی است، را انجام دهید، باید حداقل آن را با وضعیت مناسب بدن انجام داد. علاوه بر این، سعی کنید که پس از یک یا دو ساعت، قابلیت ارتجاعی عضلات کمر را حفظ کنید.

حالت خوابیدن نامناسب

انسان یک سوم از روز خود را در حالت خواب به سر می‌برد، بنابراین تا جایی که ممکن است بدن را در حالت راحت نگه دارید. در غیر این صورت، ممکن است دچار گردن درد و کمر درد شوید که تمام عمر شما را درگیر کند.

یک تشک خوب و یک بالش راحت و مناسب، چیزی نیست که بخواهید در مورد آن خساست به خرج دهید. برای خرید آن هزینه کنید و خواهید فهمید که چگونه روحیه، سطح انرژی و همچنین راحتی بیش از حد و انعطاف‌پذیری کمر افزایش می‌یابد.

پیام دادن، کتاب خواندن یا کار کردن در رختخواب

همچنین که پیش از این بیان کردیم، خم شدن روی چیزی که در حال انجام آن هستید، منجر به کمردرد می‌شود. از آنجایی که تکنولوژی جدید، اکثر اوقات، نیاز به کار کردن با دستگاه‌های تکنولوژی دارد، خودداری از آنها امکان‌پذیر نیست.

اما چیزی که می‌توان از انجام آن خودداری کرد، این است که از انجام آن کار با وضعیت نامناسب بدن خودداری کنیم. همیشه باید از لب‌تاب بروی میز و با نشستن روی صندلی، استفاده کرد و ارتفاع آن تنظیم شده باشد. همچنان برای کار با تلفن، یک بالش را زیر دست‌ها قرار دهید و تا جایی که امکان دارد، گردن و کمر را صاف نگه دارید.

اگر دوست دارید که قبل از رفتن به رختخواب کتاب بخوانید، مطمئن شوید که در این روند به گردن خود آسیب وارد نمی‌کنید، از توصیه‌ای که پیش از این به شما کردیم استفاده کرده و یک بالش را بکار بگیرید.

 

سنگ‌های کلیه و سرطان ستون فقرات یا عفونت

حالت و عادات نامناسب، عامل این نوع کمر درد نیست. این درد، درد تیرکشنده کلیه نامیده می‌شود و علائم مشکل غیرطبیعی در کلیه است که سنگ‌ها، رگ‌های کلیه را مسدود کرده‌اند.

درد مشابه دیگر، دردی است که در پی عفونت یا ناهنجاری در ستون فقرات ایجاد می‌شود. این دو نوع درد بسیار شدید هستند و می‌توان با راه‌حل‌های پزشکی مناسب آنها را درمان کرد.

استرس

کورتیزول یکی از بدترین دشمنان انسان است. کورتیزول یک هورمون است که می‌توان به راحتی از طریق مدیتیشن، فعالیت‌های آرامبخش در طول روز و غیره، از آن دوری کرد.

به همین دلیل است که کمر درد ناشی از کورتیزول بسیار آزاردهنده است. اگر دچار استرس شدیدی هستید که کاملاً بر شما غلبه کرده است، پس به کمر درد و گردن درد شدید نیز دچار خواهید شد. به شما توصیه می‌کنیم که موقعیت‌های پر استرس را کنترل کنید، بنابراین به استرس اجازه تاثیر بر سلامت خود را نمی‌دهید.

 

عوامل دیگر

ستون فقرات کمر استخوان‌ها، عصب‌ها عضلات، رباط‌ها، تاندون و بافت‌های نرم بهم پیوسته زیادی دارد، که از نخاع محافظت می‌کنند. علائم ممکن است ناشی از مشکلات زیادی باشد که این ساختارهای داخلی را تحت تاثیر قرار داده است، مانند:

 • آرتروز: آرتروز مشکلی است که سلامت مفاصل را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این بیماری مفاصل بین ستون فقرات را از بین می‌برد. شایع‌ترین نوع بیماری آرتروز، استئوآرتریت است.
 • دیسک کمر: دیسک کمر (دیسک کمر) معمولاً به دلیل فرسایش دیسک‌های مهره‌ای رخ می‌دهد که باعث می‌شود ماده ژلاتینی درون دیسک به خارج از بخش بیرونی نشت کرده و منجر به آسیب به عصب‌های اطراف می‌شود.
 • شکستگی مهره‌ها : بیمارانی که دچار پوکی استخوان هستند، به دلیل استخوان‌های منفذدار، بیشتر دچار شکستگی مهره می‌شوند. یک چرخش ناگهانی یا یک عطسه می‌تواند منجر به شکستگی مهره در بیمار مبتلا به پوکی استخوان شود.
 • فشار روی عصب: رادیکولوپاتی قفسه سینه‌ای ناشی از فشار روی ریشه‌های عصب در ستون فقرات قفسه سینه‌ای است. این مشکل به دلیل استئوآرتریت، دیسک کمر، بیماری فرسایشی دیسک یا تنگی کانال نخاعی رخ می‌دهد.
 • تنگی کانال نخاعی: اغلب به دلیل استئوآرتریت، باریک شدن کانال ستون فقرات در ناحیه قفسه سینه است که می‌تواند علائم کمردرد به دلیل آسیب به نخاع و عصب‌ها را در پی داشته باشد.

 

عوامل خطر

برخی از عوامل خطر دیگر کمردرد و گردن درد، شامل:

 • سن
 • بارداری
 • حالت نامناسب بدن
 • عدم تحرک و ورزش
 • سبک زندگی بدون تحرک
 • چاقی
 • سیگار کشیدن
 • ویروس کرونا

در کمردردهای خودبخود، چه حاد باشد و چه مزمن، بهتر است که از کمر مراقبت کرده و از آن در مقابل آسیب بیشتر محافظت کنید. همیشه و در حال انجام هرکاری که هستید، باید بدن حالت مناسب داشته باشد تا ساختار استخوانی خوب و انعطاف‌پذیری عضلات حفظ شود.

علائم درد ستون فقرات

 

 علائم درد ستون فقرات

 

درد ستون فقرات بطور کلی علائم زیادی دارد. اما علائم مرتبط با درد ستون فقرات، یک تفاوت مهم دارد. محل درد.

علائم شامل:

هنگامی که این علائم را مشاهده کردید، گام بعدی پیگیری روند درمان است.

درمان درد ستون فقرات 

 

درمان درد ستون فقرات

علائم درد ستون فقرات شدیدی دارید، به پزشک مراجعه کرده و اکنون پزشک درد ستون فقرات قفسه سینه را تشخیص داده است، بنابراین گام بعدی درمان است. درمان می‌تواند شامل دارو یا درمان دستی و فشار باشد.

این روش‌ها درمان‌های درد ستون فقرات است که ممکن است پزشک توصیه کند.

داروهای مسکن

داروهای مسکن مانند ایبوپروفن و تیلنول می‌تواند به دردهای خفیف ستون فقرات قفسه سینه کمک کند. این داروها علائم درد را کاهش می‌دهند و به شما این توانایی را می‌دهند تا عوامل کمردرد خفیف بهبود یابد.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی می‌تواند جهت رفع مشکلات کمر و گردن بکار گرفته شود. این نوع درمان می‌تواند شامل کایروپراکتیک و تراکشن باشد که مشکلاتی را که منجر به درد می‌شوند را اصلاح می‌کند. ورزش نیز ممکن است توسط پزشک پیشنهاد داده شود.

ماساژ

اگر درد ستون فقرات به دلیل آسیب عضله باشد، ماساژ می‌تواند به بیمار کمک کند. این ماساژ بدن را گرم کرده، عضلات را می‌کشد و سرانجام به شل شدن عضلاتی که درد را ایجاد می‌کنند، کمک خواهد کرد.

استروئید

بر اساس علت ایجاد کننده درد ستون فقرات،  ممکن است پزشک استروئید تجویر کند. استروئید می‌تواند جهت کاهش ورم و التهاب ستون فقرات مورد استفاده قرار بگیرد و احتمالاً فشار را کاهش دهد.

جراحی

متاسفانه، برخی از مشکلات ستون فقرات ممکن است شدید باشد یا ممکن است آسیب به ستون فقرات آنقدر زیاد باشد که تنها گزینه درمان جراحی است.

اگر خوش‌شانس باشید، ممکن است به این درمان نیازی نداشته باشید. تنها چیزی که نیاز دارید، کمی ورزش است که به تقویت و کشش کمر کمک کند.