علت درد کف پا در کلنیک تخصصی پا

اسكن Foot و كفي مناسب

با توجه به اينكه ما در هر قدم گذاشتن و برداشتن مراحل مختلفي را در پاشنه  پنجه پا كف پا وحتي عضلات ساق پا ران و لگن طي مي كنيم كه در حد چند صدم ثانيه مي باشد  ارزيابي آن حتي توسط متبحرترين پزشكان بسيار مشكل مي باشد. دستگاه اسكن علاوه بر ارزيابي طرز راه رفتن مشكلات كف پا را اسكن كرده و الگوي مناسبي را به شكل سه بعدي درصفحه مونيتور مجسم مي كند كه مي تواندجزئيات مشكلات كف پا را نشان دهد وبراساس آن هم مي تواند كفي مناسب و منطبق  بر اصول علمي براي بيمار ساخت.

 اين كفي مناسب  متناسب با مشخصات هر فردي مي تواند الگوي غلط راه رفتن را  اصلاح كند. لذا يك معاينه دقيق توسط پزشك مجرب و متخصص در اين زمينه و در دستگاه اسكن مي تواند بسياري از مشكلات كف پا را در قالب كفي مناسب برطرف كند. 

در کلنیک تخصصی پیشگام وتحت نظارت دکتر سپهریان  و مهندسین ارتوپدی فنی کیلنیک این افتخار را داریم که با کمک به روزترین اسکنر کف پا وساخت به مدرن ترین کفی های طبی متناسب با مشکل فرد توسط دستگاه CNC عمده ناهنجاری های مرتبط با کف پا را درمان می کنیم.

توجه کنید که بسیاری از بیمارانی که از دیسک کمر رنج می برند مبتلا به دردهای کف پا در طولانی مدت می شوند ، این بیماران اغلب تصور می کنند درد مرتبط به دیسک آنها که در گذشته داشته اند کاملا خوب شده و در حال حاضر صرفا مشکل در کف پا دارند ، ولی باید هم با کفی طبی مناسب به این بیماران کمک کرد و هم منشا اصلی مشکل که اعصابی است که مکررا در کمر تحریک می شود با روش های نوین طب فیزیکی غیرفعال کرد. لطفا جهت مطالعه تکمیلی در مورد دیسک کمر لینک زیر را کلیک کنید:  

 

دکترمحمدحسین سپهریان ( متخصص طب فیزیکی و توانبخشی)

 

تلفن تماس: 66576991- 09128940331


کفش و کفی طبی

 کفش وسیله ای برای حفاظت و پوشانیدن پا در موقع راه رفتن است.کفش طبی نقش مهمی در جلوگیری از برگشت تغییر شکل های اصلاح شده پا ,از وارد آمدن فشار بیش از حد روی یک قسمت از پا جلوگیری کرده و فشار را به قسمت های دیگر پا تقسیم  و باعث کاهش درد در کف پا و خصوصا در زانو درد ها دارد.

متاسفانه کفش طبی در جامعه حالت تجاری پیدا کرده و هر نوع کفش راحت و استانداردی نام طبی به خود گرفته است. منظور از طبی یعنی ساخت کفش متناسب با مشکل ساختاری کف پا و زان و کمر یک فرد. مثلا فردی با آرتروز زانو ممکن است از کفی و کفش خاصی استفاده کند که با کفی و کفش طبی فردی که دارای کف پای صاف یا دیابت و .... می باشد متفاوت است.

استفاده از کفی طبی و کفش طبی ممکن است درموارد زیر تجویز شود:

1- درد کف پا

2_کف پای صاف

کفی طبی برای کف پای صاف  بسیار یک از رایج ترین علل ساخت کفی طبی می باشد. کف پای صاف می تواند علتی برای کمردرد ، زانوردرد و حتی انحرافات ستون فقرات باشد و توصیه ما این است که بعد از سن 3 سالگی از کفی طبی برای کف پا صاف استفاده کنید.

3-  خار پاشنه

4-  آرتروز زانو

5- کمک به کنترل درد سیاتیک

6- اصلاح وضعیت راه رفتن کودکان

7- بیماران دیابتی

8-  زانو پرانتزی و ضربدری

9-  پیچ خوردگی مچ پا

10- بی حسی پا

با استفاده از کفی و کفش طبی میتوان حرکات بعضی از مفاصل دردناک مثلا (هالوکس والگوس پا) در موقع راه رفتن و همچنین توضیع نیرو در مفصل زانو اصلاح و کاهش درد زانوکرد.

 

انواع کفی و کفش های طبی(ارتوپدی)

 بیماران مبتلا به مشکلات عروق  و دیابتی به علت کم حسی یا بی حسی پاها,قدرت تحمل فشار به پاها را نداشته  و در صورت عدم مراقبت از پاها باعث پیدایش زخم در پاها می شوند.کفش و کفی طبی دیابتی دو خاصیت محافظتی کف پا و ضربه گیری  پا باید داشته باشد. کفی طبی دیابتی باید تطابقی باشد یعنی از پای بیمار قالبگیری شودو خصوصیات کفی طبی دیابتی باید نرم,عمیق و با هدف توضیع فشاربر کف پا باشد .کفی و کفش طبی طوری ساخته میشود که برای بیمار با گرفتاری های مختلف ,پوشیدن آن کاملا راحت بوده و وزن گذاشتن و راه رفتن با آن خالی از اشکال باشد.

از روش های تهیه کفی و کفش طبی میتوان به اسکن کف پا اشاره کرد.

 

دکترمحمدحسین سپهریان ( متخصص طب فیزیکی و توانبخشی)

تلفن تماس: 66576991- 09128940331

 

قالبگیری کفش و کفی طبی

درقسمت ارتوپدی فنی کیلنیک تخصصی دکتر سپهریان قالبگیری کفش جهت دفورمیتی هی پا انجام می شود.

 کفی و کفش دیابتی

بسیاری از بیماران مبتلا به قند خون بالا و دیابتی دچار اشکال در اعصاب بدن و به خصوص اعصاب کف پا می شوند که به کمک تست نوار عصب و عضله قابل شناسایی می باشد. این اختلال در کف پا افراد دیابتی ممکن است توسط خود بیمار احساس نشود ولی به راحتی به دلیل کاهش حس و اختلال عروقی می تواند موجب مشکل ، زخم شدن و حتی عفونت کف پا در افراد دیابتی شود که در مواردی گاها موجب قطع پای افراد دیابتی می شود.

 

به همین دلیل استفاده از کفی طبی مناسب و کفش تخصصی زیر نظر متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی می تواند در یک فرد دیابتی به نجات پای فرد منتهی شود. استفاده از اسکن کف پا و در موارد مفصل شارکو استفاده از قالب گیری  و ساخت کفش مناسب با توجه به احتمال نوروپاتی در بیمار دیابتی موجب کاهش مشکل بیمار می شود.

 

کفش طبی کودکان

 کودکان درمنزل بهتر است پابرهنه بوده ولی گاهی باید  از کفش طبی استفاده کنند.بدین ترتیب پای کودک آزاد  بوده و ضمن راه رفتن مفاصل پا و زانوو عضلات پا و زانواز حرکات  خوبی برخوردار  بوده.عضلات کف پا تقویت شده و قوس طولی کف پا شکل مناسب به خود میگیرد.

کفش طبی در کودکان به چند منظور به کار میرود:

 اصلاح تغییر شکل های موجود در پا مثل پا چنبری,کالکانئوس والگوس,صافی کف پا

نگهداری تغییر شکل های اصلاح شده به وسیله قالبگیری  کف پا کم کردن  فشار روی بعضی قسمت های پا مثل کم کردن فشار روی پاشنه پا

  اصلاح تغییر شکل های اطراف زانو(واروس و والگوس زانو)

 واروس فیزیولوژیک زانو در کودکان خود به خود اصلاح شده و حتی در بعضی ازموارد  بعدازاصلاح خودبخودمختصری هم به والگوس  پامیرود.

در والگوس زانو بالاآوردن پاشنه پا در طرف داخل پا    

در واروس زانو بالا آوردن پاشنه پا در طرف خارج پا

 کفش طبی که برای کودکان به کار میرود بهتر است از نوع پوتین باشد

 

از انواع دیگر کفی های طبی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

کفی طبی نیمه سخت:از جنس مواد پلی اورتان یا چوب پنبه

کفی طبی سخت:از جنس فلز که امروزه بیشتر از جنس پلاستیک

کفی طبی نرم:از جنس اسفنج نرم (پلاستوزوت)

کفی نیمه سخت

کفی سخت

کفی نرم

 

علل ایجاد درد در زانو و کف پا

 

جابجایی های کوچک بین استخوان های کف پا,

فشار یکنواخت بر یک قسمت از پا

 درد های شایع کف پا

 صافی کف پا

 

هالوس والگوس یا کجی شست پا

 

هالوس والگوس یا کجی انگشت شست پا یک بیماری است که ابتدا صرفا بیمار را از نظر بد شکلی آزار می دهد اما به تدریج کجی انگشت شست پا بیشتر می شود و به دلیل التهاب کیسه ای کوچک در کنار آن به نام بورس سبب درناک شدن آن می شود.

درمراحل اولیه استفاده از پد بین انگشتی و در مرحله پیشرفته تر استفاده از اسپلینت شبانه جهت صاف کردن انگشت شست پا در درمان کمک کننده است.

همچنین استفاده از لیزردرمانی هم در درمان در کاهش التهاب بورس کنار انگشت شست کمک کننده می باشد و موجب درمان این ناحیه درناک می شود.

 

پاشنه درد

 درد پاشنه عل بسیار متعدد دارد و باید به صورت صحیح تشخیص و درمان شود تا هم بیماری مزمن نشود و هم به دلیل بی تحرکی موجب سیکل معیوب و تشدید مشکل فرد نشود. در اکثر بیماری های پاشنه استفاده از کفش و کفی مناسب جز لاینفک درمان می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد درد پاشنه به لینک روبرو مراجعه فرمایید:   درد پاشنه پا

 

خارپاشنه یا فاشیت پلانتار

 درد و حساسیت روی برجستگی استخوان پاشنه را اصطلاحا خارپاشنه میگویند.

 درحقیقت خارپاشنه باعث درد نیست بلکه درد به علت التهاب محل چسبیدن نیام کف پایی به برجستگی استخوان پاشنه است.

 درمان خارپاشنه باید بالشتکی نرم روی کفی وکفش طبی ایجاد کرد که فشار وارد بر روی خارپاشنه پا کمتر شودتا دردپاکمترشود.

 

متاتارسالژی قدامی

 دراین  بیماران حساسیت روی سر متاتارس در کف پاوجود دارد، متاتارس ها نواحی هستند که در ناحیه جلو پا قرار گرفته اند و در هنگام راه رفتن فرد در کف پا به خصوص در جلو پا احساس درد کف پا می کند. 

خانم هایی که از کفش پاشنه بلند استفاده می کنند ، دونده ها ، افرادی که با کفش نامناسب راه می روند ، بیمارانی که دارای کف پا صاف هستند یا دارای قوس کف پا زیاد می باشند موجب تحریک لیگامان های ریز سر متاتارس ها شده و بیماری متاتارسالژی را ایجاد می کنند.

در درمان این نواحی از درد کف پا  مداخله کفش و کفی طبی با تمرکز از استفاده از متاتارسال پد یا بالشتک کوچکی در جلو کفش می باشد تا فشار ا از ناحیه دردناک به سایر نواحی پا پخش کند.

البته توجه به صافی کف پا و درمان آن و همچنین توجه به قوس زیاد پا و درمان آن هم بسیار مهم است و باید همزمان انجام شود.

 

اصلاح راستای  زانو و کاهش درد زانو باکفی طبی

 با ایجاد قوس طولی در کف پا و وج هایی در داخل و خارج پا درد زانو  را می توان کم کرد . بر اساس تاییده انجمن طب فیزیکی و توانبخشی آمریکا استفاده از کفی لبه خارجی سبب کاهش درد در آرتروز زانو در حدی می شود که باعث کاهش قابل توجه مصرف ذاروهای مسکن در فرد می شود. میزان این لبه با معاینه متخصصین طب فیزیکی و بعد از اسکن پا به دست می آید. جالب است بدانید که تقریبا تمام کفش هایی که در کفش فروشی ها تحت عنوان کفش طبی به فروش می روند ، درارای لبه داخلی هستند که مشکل بیماران دراری آرتروز زانو را تشدید می کنند.( هر چند ممکن است در بعضی بیماران غیر آرتروزی و افراد سالم کفش مناسبی باشند)

ساخت کفی طبی به شکل است

بهترین روش ساخت کفی طبی مبتنی بر اسکن کف پا یا قالبگیری پا می باشد. کفی طبی باید بر اساس مشکل ای فرد ساخته شود و اینکه صرفا یک کفی قوس دار آماده در بازار را در کفش قرار دهیم ، کمکی به درمان درد کف پا و اصلاح ارگونومی کف پا نکرده ایم. مسلما کفی طبی که برای یک  خواهر هم ساخته می شود دقیقا ممکن است برای خواهر دیگر قابل استفاده نباشد.

زانوبند تخصصی GII ، مناسب ترین زانو بند در بیماران با آرتروز شدید

 آیا می دانید که بسیاری از بیمارانی که به دلیل درد پا و بدون به کیلنیک های طب فیزیکی  و کیلنیک پا مراجعه می کنند به نوعی دارای بیماری سیاتیک و یا دیسک کمر می باشند ولی خود از آن خبر ندارند. تعویض انواع کفش طبی و بهترین و بروزترین کفی های دنیا ممکن است بدون توجه به درمان مشکلات کمر نتواند به آنها کمک کند.

جهت اطلاع از علایم دیسک و درمان دیسک کمر و سیاتیک صفحات مربوطه را مطالعه بفرمایید.

دکترمحمدحسین سپهریان ( متخصص طب فیزیکی و توانبخشی)

تلفن تماس: 66576991- 09128940331